Abeka lanuage arts first grade question

Discuss the pros and cons of various curriculums, or get help on which to choose!

Moderators: Theodore, elliemaejune

nibake
User
Posts: 2
Joined: Mon Sep 03, 2018 7:55 am

Abeka lanuage arts first grade question

Postby nibake » Mon Sep 03, 2018 8:03 am

I’m using abeka for 1st grader. First time homeschooling. I was too cheap to buy all the curriculum stuff that I never expected to use. For language I bought-
Letters and sounds 1
Language 1
Cursive writing tablet, and
Spelling and Poetry.

Most everything is self-explanatory, but I have no idea how the Spelling and Poetry is meant to be used in conjunction with the others. The lesson numbers seem pretty random and I’m not sure when, how to implement the poetry section. Any help?

For the rest of the books I thought we would just work through the lessons and order and I don’t need expensive books to tell me that, but I’m a little confused about Spelling and Poetry 1.

User avatar
elliemaejune
User
Posts: 693
Joined: Mon Oct 30, 2006 4:37 pm
Location: The Fireswamp

Re: Abeka lanuage arts first grade question

Postby elliemaejune » Mon Sep 03, 2018 10:22 pm

If I understand correctly, all the lesson plans are in the "Homeschool Arts 1 Curriculum Lesson Plans." Yup, it's $50, but that's where the information you want is found. :-(
Married to Mr. Ellie for over 30 years
Mother to 2 dds and 2 dsil
Grandmother to 1 sweet boy
Caretaker of 2 budgies

nibake
User
Posts: 2
Joined: Mon Sep 03, 2018 7:55 am

Re: Abeka lanuage arts first grade question

Postby nibake » Tue Sep 11, 2018 10:25 am

Well, I'm not spending $50 on that.
I was hoping there might be someone helpful here who could write a sentence or two such as:
"Do one spelling lesson per week, 3 days, etc."
But I guess I came to the wrong place.

User avatar
elliemaejune
User
Posts: 693
Joined: Mon Oct 30, 2006 4:37 pm
Location: The Fireswamp

Re: Abeka lanuage arts first grade question

Postby elliemaejune » Tue Sep 11, 2018 10:35 pm

nibake wrote:Well, I'm not spending $50 on that.
I was hoping there might be someone helpful here who could write a sentence or two such as:
"Do one spelling lesson per week, 3 days, etc."
But I guess I came to the wrong place.


I guess you did.

It's not our fault that ABeka puts so much in its teacher curriculum instead of in the student text and then charges big bucks for it. Blame ABeka.
Married to Mr. Ellie for over 30 years

Mother to 2 dds and 2 dsil

Grandmother to 1 sweet boy

Caretaker of 2 budgies


Return to “Curriculum Discussion”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest