Homeschool World Forums     Home     Mall     Catalog     Articles     Contests     Events     Groups     Forum     Contact  
Homeschool World Forum Forum Index Homeschool World Forum
Read thousands of forum posts on topics such as homeschool law, getting started, curriculum, special needs, homeschool vs public school, and much, much more!
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Grocery poll
Goto page Previous  1, 2
 
Post new topic   Reply to topic    Homeschool World Forum Forum Index -> Home Economics with Regina Hogsten
View previous topic :: View next topic  

How much do you spend on groceries a month
$100-$200
8%
 8%  [ 1 ]
$200-300
0%
 0%  [ 0 ]
$300-$400
33%
 33%  [ 4 ]
$400-500
0%
 0%  [ 0 ]
$500-$600
58%
 58%  [ 7 ]
Total Votes : 12

Author Message
gloriacollins
User


Joined: 14 Sep 2011
Posts: 9

PostPosted: Wed Sep 14, 2011 1:26 am    Post subject: Reply with quote

around $300-$400..Smile
Back to top
View user's profile Send private message
trhsm2012
User


Joined: 30 Jan 2012
Posts: 9
Location: United States

PostPosted: Tue Jan 31, 2012 11:57 pm    Post subject: Family of Four - At least $550 per month Reply with quote

We are a family of four and spend at least $550 a month. I have two teenage boys who think they are starving all the time, but I cannot afford to spend much more on groceries. I also have a 10 year old daughter.

I could not figure out how to place my vote. Maybe the voting is closed?
_________________
Barbara
www.therealhomeschoolmom.com
http://girlscoutfunblog.therealhomeschoolmom.com/
http://helpforhomeblog.therealhomeschoolmom.com/
http://writingblog.therealhomeschoolmom.com/
http://homeschoolblog.therealhomeschoolmom.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Theodore
Moderator


Joined: 06 Oct 2005
Posts: 2122
Location: Missouri, US

PostPosted: Sat Feb 04, 2012 1:12 am    Post subject: Reply with quote

Voting was limited to 15 days. I just changed it to run infinitely, let me know if you can post now.
_________________
Homeschool Articles - Events - Support Groups
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Llola
User


Joined: 13 Feb 2012
Posts: 10
Location: Northern California

PostPosted: Mon Feb 13, 2012 9:57 pm    Post subject: Reply with quote

We are a family of 5 (6 when my DD21 comes home), and we spend $800+ a month on food.

I don't buy any junk food or alcohol. We don't buy any convenience foods, I cook everything from scratch. We eat soup several nights a week to save money. We eat a low carb, low fat diet with a lot of fresh veggies and lean meats. I aim for two vegetables or a vegetable and soup/salad with a lean meat for dinner.

I plan meals a full week in advance and go shopping once per week. I shop at Grocery Outlet before going to my regular grocery store. I use coupons when I have them but don't buy something just because I have a coupon. I try and save money but obviously I'm doing a bad job.

I have no idea how some people can feed a family for less.
Back to top
View user's profile Send private message
Theodore
Moderator


Joined: 06 Oct 2005
Posts: 2122
Location: Missouri, US

PostPosted: Thu Feb 16, 2012 9:37 am    Post subject: Reply with quote

If you have a farmer's market near your house, you can often get loads of fruit, vegetables, etc. for fairly cheap. Rice is also fairly cheap, and possibly the best fuel you can put into your body. Meat is expensive, but you only need a little bit to spice up your soups and rice and so on. I suppose you can also troll the local restaurants and pick up leftovers for half-price or quarter-price, I know of at least several locations near us that sell bread, fruit, etc. for cheap when it's just a bit too stale to sell to regular customers but still perfectly fine for eating.

We could probably cut our grocery bill in half if we put in some hours of extra time each week, but everyone's so busy that we don't bother. If your time is worth like $40/hour it may not be cost-effective to spend the time to scrimp, but if it's $20 or less then that's a totally different situation. There's always ways to save money if you're willing to trade time for it.
_________________
Homeschool Articles - Events - Support Groups
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Homeschool World Forum Forum Index -> Home Economics with Regina Hogsten All times are GMT - 6 Hours (CST)
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Homeschool World Terms of Use  •  Privacy Policy  •  Copyright ©1993-Now Home Life, Inc.